Jen tři děti z deseti chodí v Mladé Boleslavi do školy pěšky. Na kole či koloběžce přijíždí ze dvě ze sta a ostatní se dopravují pasivně: hromadnou dopravou či autem, ačkoliv trasu mají často kratší než jeden kilometr. Většina dětí tak zůstává ochuzena o návyk pravidelného pohybu venku, za každého počasí a často ve společnosti svých vrstevníků, i o zodpovědnost a pocit svobody ze samostatné cesty. Projekt „Pomozme dětem na vlastní nohy!“, který s podporou magistrátu a Nadačního fondu ŠKODA AUTO od listopadu 2019 organizujeme na osmi mladoboleslavských školách, si klade za cíl pomoci co nejvíce dětem vyměnit zdánlivě pohodlné „mama-taxi“ alespoň na část svých každodenních cest za vlastní nohy.

Kromě motivace dětí i rodičů ke změně dopravních návyků klade projekt velký důraz také na zajištění bezpečnosti samostatně cestujících dětí a dodržování dopravních předpisů řidiči aut zejména v blízkosti škol – pocit ohrožení a zvýšený dopravní ruch totiž způsobují často právě rodiče, dovážející do školy své děti. Usnadnění parkování kol a koloběžek ve škole zase pomůže uspokojit aspoň část ze starších a samostatnějších dětí, které by na nich rády cestovaly do školy.

V osmi školách, které se do projektu aktivně přihlásily, už fungují místní koordinátoři a proběhly přednášky pro pedagogický sbor i první skupiny žáků. Uzavření škol kvůli šíření koronaviru další přednášky přibrzdilo, pokračovat se bude, jakmile se školy znovu otevřou. Součástí je i závěrečná meziškolní soutěž.